Kalandozásaink még mindig az Őrségben zajlanak, ezúttal irány a Vadvirág méhes-és füveskert!
Egykori földrajz-biológia szakos tanárnőmnél már jártam, erről két korábbi posztomban be is számoltam (itt és itt). Lássuk, hol tart ma a mintagazdagság megvalósítása, melynek célja a természet közeli, természetes életforma megélése, az egészséges táplálék megtermelése, illetve ennek az életvitelnek a bemutatása. A látottak megleptek, mármint pozitív értelemben.
Csilla közel a 60. életévéhez kezdett hozzá álmai megvalósításához. Mivel a napokban volt 60 éves, itt ragadnám meg az alkalmat, hogy boldog születésnapot kívánjak neki. Alanyom új életét a Vendvidéken, a szlovén határtól egy kőhajításnyira kezdte összerakni. Azok a kecskék szemben, a messzi távolban talán már épp határt sértenek.
Először is megvette a fent látható kódisállásos házat, amit belül nagyon szépen rendbe rakott, kívül szerencsére még nem nyúlt hozzá. A ház a maga kopottságában is szemet gyönyörködtető látvány. Más komoly pénzeket fizet egy-egy dekorfestőknek azért, hogy ilyet alkosson, itt, a vakolat esetén azonban mesterséges beavatkozásra nem volt szükség.
A konyha nekem a méretei miatt érdekes, illetve, mert egy gyönyörű sparhelt és mellé egy cserépkályha került, utóbbi a szoba túloldalán a nappalit fűti.
Az újdonságok java a kültéren valósult meg, a ház gyönyörű, új cseréptetőt kapott. Emellett a 3,5 hektáros telek is sokat fejlődött. A Natura 2000-es besorolású rét, kaszáló-gyümölcsös, valamint kipusztuló félben lévő ősi gyümölcsfák biztosítják a mintagazdaság kulisszáit.
A telket Csilláék amolyan modern kori telepesként visszahódították a gyomoktól. Ez azt jelenti, hogy több év machetával folytatott küzdelem után idén nyáron végre beköltözhettek a bemutatófarmra az állatok.
A mintagazdaság alapítótagjai többek között ez a két durok-mangalica keverék, melyek az erdőből elkerített területükön szabadon kóricálhatnak.
Tiszták és selymesen puhák, tettem is egy kísérletet a megsimogatásukra, de a barátságos közeledést újoncok lévén még nem tudták értelmezni.
Ami fontos tanítás volt Csoki és társa láttán, hogy lehet más a disznótartás.
Ezen a nyáron mézeskalács kunyhójába kilenc tyúk és egy kakas is beköltözött.
Az ól közös használatú, a mangalicák éjszakára az alsó szinten alszanak, testhőjükkel melegítik a tyúkokat, és jelenlétük a rókákat is távol tartja. A tojásokat ezen a billenőajtón keresztül lehet a szakajtóba gyűjteni.
A farm két másik óriási fazonja ez a cigája-lakon juh páros. Ők egyelőre fűnyírók, de a szabad tartásban remekül érzik magukat. A simogatás itt sem jöhetett szóba, szokniuk kell még a magamfajta bámészokat.
Az állatfarm éber őrei a mudik, akik ugyancsak párban érkeztek, mentett-örökbefogadott kutyák. A bátor duó a helyi nagymenő ebet máris elzavarta a farmról, amikor az gyanútlanul járőrözni érkezett a telekre, nem számolva a friss házőrzők érkezésével.
A farm rajtuk kívül 40 méhcsalád élőhelye, a Vadvirág Méhes-és Füveskert az ő különleges gyűjtésükből kínál izgalmas és műértő válogatást.
A Natura 2000-es területről származó különlegesen tiszta tételek megkóstolhatók, illetve megvehetők a farm nyílt napjain/speciális turistáknak összeállított programjain, illetve az Őrség vásárain.
Kedvencem a gesztenyeméz és a nevében is édes erdei harmat, de van itt az Év méze versenyen aranykategóriát szerzett cuvée, ami a zamatos hárs, a kesernyés gesztenye, és a kaszanyűg bükköny házasításából készült citrusízű csoda. Ezek jó kiegészítői a Csilla által a farm területén gyűjtött vadvirág-és gyógynövényteáknak.
A nyílt napok, amíg jó idő van a nemrégiben elkészült nyári konyhában zajlanak. A tapasztott kemencében készült finomságok és az itt megtapasztalt élmények mindenkit ráébresztenek arra: itt az ideje slow tempóra váltani.
A lassú élet (slow life) ugyanis olyan csodákat tartogat, amelyben a birtok tulajdonosainak nap mint nap része lehet, ők ugyanis mertek váltani. Aki pedig hozzájuk látogat, ha még nem is tette meg, legalább már játszadozik a gondolattal. Merítsünk erőt a vendvidéki mintagazdaságból!
Hamarosan visszatérek és beszámolok a legújabb fejleményekről, mert a birtok koránt sincs még kész. Bár a Vendvidék igen messze van (3,5 óra kocsival), megéri ellátogatni ide. Ha fontos a biztonságos megérkezés és hazajutás, ajánlom a Michelin Cross Climate gumit, ami az első nyári gumi téli minősítéssel, így a hirtelen időjárás változás sem okoz problémát. Én nemrég szereltem fel az autómat vele. Azóta az autókázás egy álom, az Őrségbe lejárni pedig már nem is olyan nagy ügy.
Amennyiben tetszett az írás, csatlakozz te is az Otthon édes Facebook közösségéhez: itt. Egyben kattintsd is le a Tetszik gomb legördülő menüjében az Értesítéseket kérek fület, mert csak így jutnak el hozzád a friss tartalmak.
Fotó: Otthon édes